Beauty

Akne ve Sivilce Bakımı

akne bakımı

Akne ve Sivilce Bakımı Nedir?

Cildinizde, yağ, bakteri, ölü deri hücreleri ve kir tarafından tıkanabilen gözenekler vardır. Bu gözenekler tıkandığında sivilceler ortaya çıkar. Cildiniz bu durumdan defalarca etkilenirse akne meydana gelir.
Akne,  en yaygın cilt rahatsızlıklarındandır. Ağrılı olabilmesinin yanı sıra psikolojik sıkıntılara da neden olabilir.Yüzünüzde ortaya çıkan sivilce özgüveninizi etkileyebilir ve zamanla kalıcı fiziksel izlere neden olabilir.
Akne için hem aktif dönemde akne şiddetini azaltan hem de izleri gideren birçok etkili tedavi vardır.

Akne Neden Oluşur?

Akne, cildinizin gözenekleri yağ, ölü deri veya bakteri ile tıkandığında ortaya çıkar. Cildinizin her gözeneği bir foliküle açılan bir deliktir. Folikül, bir saç ve yağ bezinden oluşur. Yağ bezi salgıladığı sebum (yağ) ile  cildinizin yağlı ve yumuşak kalmasını sağlar.
Bu aşamadaki bir veya daha fazla sorun sivilceye neden olabilir. Şu durumlarda ortaya çıkabilir:

* foliküllerin çok fazla yağ üretmesi
* gözeneklerde ölü deri hücreleri birikmesi
* gözeneklerde bakteri birikmesi

Bu sorunlar sivilcelerin gelişmesine katkıda bulunur. Sivilce, bu gözeneklerin içinde bakterilerin çoğalması ve yağın dışarı çıkamamasına bağlı meydana gelir.

Sivilceye neyin katkıda bulunduğuna dair efsaneler oldukça yaygındır. Akne gelişimi için belirli risk faktörleri vardır;

* ergenlik veya hamileliğin neden olduğu hormonal değişiklikler
* belirli doğum kontrol hapları veya kortikosteroid gibi ilaçlar
* ekmek ve cips gibi rafine şeker veya karbonhidrat bakımından zengin beslenme düzeni
* aknesi olan ebeveynlere sahip olmak

İnsanlar ergenlik döneminde sivilce geliştirme riski altındadır. Bu süre zarfında vücudunuz hormonal değişikliklere uğrar. Bu değişiklikler, yağ üretimini artırarak akne gelişimine yol açar. Yetişkinlerde genellikle sayısı azalır ancak iz kalmış olma ihtimali yüksektir.

Akne Tedavisi Nedir?

Akne tedavisinde uzman kontrolü oldukça önemlidir. Bu sayede sizin için en uygun tedavi yönteminin hangisi olduğunu anlayabilir ve en iyi sonuca ulaşmanıza destek olur. Akne tedavisi, sivilcelerin aktif olduğu dönemde şiddetini azaltmak için de sivilcelerin bıraktığı izleri gidermek için de tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir