blankTarihi Çin’e kadar dayanan bu uygulamanın, eski dönemlerde Çin prenseslerine mikroiğne sistemi ile yapıldığı bilinmektedir. Yaşlanmayı durdurmak imkansız, ancak olumsuz etkilerini yavaşlatmak, hatta gidermek mümkündür. Bu anlamda, tarihten günümüze cildin genç kalması, üzerinde çok çalışılan konulardan biridir. Genişlemiş gözenekler, ince çizgi ve kırışıklıklar, ağız etrafındaki sigara çizgileri gibi yaşlanma bulgularının belirginliğini azaltmak, cildi sıkılaştırmak, renk eşitsizliğini gidermek ve daha dinç bir görünüm elde etmek için tercih edilen yöntem, 2012 yılında Amerika’da yılın en iyi cilt gençleştirme sistemi seçilmiştir. Günümüzde sıklıkla tercih edilen akne-skar tedavisi, cilt gençleştirme dışında akne ve su çiçeği izlerinin, çatlakların ve cerrahi operasyon sonrası izlerinin belirginliğini azaltmakta ve özellikle leke bakımında uygulanmaktadır. Çoğunlukla yüz, el ve boyun bölgelerinde kullanılmasına rağmen, vücudun herhangi bir noktasında oluşan doku kaybı, leke yada elastikiyet kaybı olan bölgelere rahatlıkla uygulanabilmektedir. Yöntem tüm deri tipleri için uygun ve ince olduğu için pek çok uygulamada çekinilen boyun, kol içleri gibi bölgelerde de uygulanabiliyor.

Cildin üst tabakası epidermise, çok sayıda mikro kanal açarak ve kontrollü hasar verilerek, onarım basamaklarının tetiklenmesiyle cildin iyileşme mekanizmaları tetikleniyor. Aynı zamanda, cildin ihtiyacına uygun serumlar açılan gözeneklerden deri altına iletilmiş olur. Bu sayede doğal iyileşme süreci başlatılırken, soruna yönelik uygulanan deri altı ürünlerle tedavinin devamı sağlanır. İşlem sırasında, ciltte çok sayıda mikro kanal açıldığı için derin iğnemelerden korkan hastalar için alternatif tedavi yöntemidir.

Dermapen Nasıl Uygulanır?

Uygulama öncesi cilt dezenfekte edilir. Deri yüzeyinde mikro kanallar açılması ile kanallardan cildin ihtiyacına yönelik ilaçların (mezoterapi solüsyonlarının) cilt altına iletilmesi ile işlem sonlandırılır. Ardından, cildi yatıştırıcı maske, nemlendirici ve güneş koruyucu uygulanmasıyla işlem sonlandırılır.

Dermapen İşlemi Ne Kadar Sürer?

İşlem ile cildin sıkılığı, elastikiyeti için vazgeçilmez olan kolajen ve elastin sentezi sağlanıyor ve kan dolaşımı artırılıyor. 2-4 hafta ara ile minimum 4 seans olarak önerilen bu yöntem, uzman tarafından uygun görülen sürelerde tekrarlanabiliyor.

Dermapen Hangi Bölgelere Uygulanır?

Bunları sıralamak gerekirse;

  • Alın bölgesi
  • Kaş bölgesi
  • Kaz ayağı
  • Göz altı torbaları
  • Yanak bölgesindeki akne ve skar izleri ile gözenekler
  • Üst dudak çizgileri
  • Çene bölgesi sarkıklıkları
  • Boyun ve çevresi gibi pek çok yere rahatlıkla uygulanabiliyor.
  • Dermapen cihazının dizaynı, burun kenarı, göz çevresi, dudak çevresi gibi ulaşılması güç bölgelerin tedavi edilebilmesini sağlıyor. Öte yandan, el, kol içi hassas bölgeler dahil bir çok bölgeye de yapılabilir.

Dermapen Faydaları

Cilt güzelliğinde oldukça etkili bir uygulama olan  faydalarını listeledik. Buna göre; Ciltte leke ve iz bırakmaması nedeniyle tüm cilt tiplerinde rahatlıkla uygulanabiliyor. Geleneksel lazer ile cilt güzelleştirme uygulamasından farklı olarak deride ısı oluşturmadan ve deriyi yıpratmadan yenilenmesini sağlıyor. Tüm deri tipleri için uygundur Lazer ile cilt gençleştirme uygulanamayan koyu tenli hastalarda iyi bir alternatif yöntemdir. Ulaşılması güç tüm bölgelere kolaylıkla uygulama yapılabiliyor.

Dermapen Kimlere Uygulanmaz?

Bu uygulama çoğunlukla cilde zarar verici bir yöntem olmasa da bazı yan etkileri bulunabiliyor ve kimi hastalara uygulanamıyor. Bunlar;

Alerjik reaksiyonu bulunanlar,
Diyabet hastaları,
Cildinde iltihap bulunanlar şeklinde sıralanabilir. Bu kişiler dermapeni ya hiç yaptırmamalı ya da yaptırmadan önce uzmana mutlaka danışmalıdır.

Dermapen Etki Alanları

– Akne ve oluşturduğu izlerin tedavisinde
– Cilt yenilenmesi ve genleşmesi
– Genişlemiş gözeneklerin küçültülmesi
– Güneşte hasar görmüş ciltlerin leke ve iz tedavisinde
– İnce çizgilerin tedavisine
– Derin kırışıklıkların hafifletilmesinde
– Nemi ve elastikiyetini kaybetmiş ciltlerin tedavisinde
– Kuperoz tedavisinde[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]