PLEXR NEDİR?

blankPlexr yöntemi, Plazma lazer teknolojisi gibi farklı şekillerde adlandırılan, plazma enerjisinin kullanıldığı estetik bir yöntemdir. Cildimiz, güzelliğimiz adına en değerli varlığımızdır. Cildimizin gençliğini, esnekliğini korumak için teknoloji bize çok farklı yöntemler sunuyor. Cerrahi söz konusu olduğunda ise geri dönüşü olmayan ya da zorlayıcı durumlar söz konusu olabiliyor. İşte bu noktada neşterli operasyonlarda çekinenler için Plazma Enerjisi yeni bir alternatif olarak kullanılıyor. Plexr, çeşitli cilt lezyonlarının tedavisi, ameliyatsız doku sıkılaşması, derin çizgi ve kırışıklıkların azaltılması için kullanılan ve geliştirilen yeni nesil bir cihazdır.

Göz kapağı ameliyatı istemeyen kişiler için etkili bir tedavi yöntemidir. Çünkü, bu cihaz ile göz kapakları sarkmasının giderilmesinde ameliyatsız, kanama olmadan, dikişsiz tedavi olanağı sağlar. Uygulandığı bölgede, ortamda gaz halinde bulunan azot ve su buharını yüksek enerji ile plazma haline dönüştürerek etki eder. Plexrda uygulama alanı dışında, çevre dokulara zarar verici ısı aktarımı olmadan uygulama bölgesine küçük bir elektrik ark oluşturulur. Yıldırım oluşmasındaki mekanizma ile aynıdır. Bu cihaz, havada bulunan gazları iyonize ederken, hedef dokuya doğru ince bir ark üretir.

Cihazın ucu, çok yüksek sıcaklıklarda bir elektriksel ark üretir ve cihaz deri yüzeyine belirli bir uzaklığa geldiğinde bu ark atmosferik gazları iyonize hale geçirerek bir patlama enerjisi (plazma enerjisi) ortaya çıkarır. Ortaya çıkan enerji cildin en üst katmanındaki keratinosit dediğimiz hücreleri süblimleştirir (yani katı doku ısıtıldığında normalde önce sıvı sonra gaz haline dönşür, sublimleşmede katı doku direkt gaz hale geçer). Tedavi edilen dokular süblime olurken, istenmeyen ısının çevre dokulara ve cilt altı katmana iletilmesi önlenir.

Böylece atmosferik gazlar iyonize hale geçerken ortaya çıkan plazma enerjisi sadece cihazın gördüğü milimetrik alanda kalır çevre dokular bu olaydan etkilenmezler.

Aynı noktada yaklaşık 200-300 nanometre (milimetrenin miyonda biri) derinliğe ulaşıtığı için işlem oldukça güvenlidir.

Ameliyatsız, kansız, dikişsiz, izsiz tedavi olanağı sağlar.

Estetik ve kozmetik açıdan oldukça güzel sonuçlar alınmasına imkan tanır.

HANGİ BÖLGELERE VE HANGİ TEDAVİLER PLEXR İLE UYGULANABİLİR?

Uygulama sırasında plazma enerjisi ile cerrahi operasyona gerek olmadan ameliyatsız göz kapağı estetiği yapılabildiği gibi,göz kapağı sarkması, göz kapağı germe, göz altı torbaların giderilmesi, zararsız ben ve yağ bezelerinin tedavisi, çeşitli et benleri (yalnızca kesinlikle riski olmayan benler), fibrom, siğil, papillom, ksantelezma gibi durumlar, çatlak, akne izi, ameliyat veya kaza sonucu oluşmuş yara izleri, dudak üstündeki sigara çizgilerinin giderilmesi, sarkma ve kırışıklık tedavisi gibi işlemler yapılabilmektedir.

PLEXR GÖZ KAPAĞI İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle işlemin gerçekleştirileceği bölge antiseptik sıvılarla iyice temizlenir. Ardından kişinin ağrı veya acı hissetmemesi adına lokal anestezik etki gösteren kremler işlem bölgesine sürülür. Lokal anestezik kremler etkisini göstermeye başladığında cihaz yardımıyla Plexr uygulaması yapılır. İşlem, bu kremler sayesinde ağrısız ve acısız uygulanır. Plexr uygulamasının ardından bölgede ortaya çıkabilecek hafif sızı veya ağrı, birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Üst göz kapağı, alt göz kapağı gibi uygulanacak bölgeye bağlı olarak Plexr işleminde süre değişebilmektedir. Lokal anestezi etkisinden sonra uygulamanın yapılması 5-20 dakika kadar sürebilmektedir.

Plexr ile göz kapağı kaldırma, göz kapağı germe gibi uygulamalardan sonra hafif bir ödem oluşabilmektedir. Ancak bu ödem 3-4 gün içerisinde geçmektedir. 5. gün sonrasında ise kabuklanmalar ortadan kalkmaya başlar ve normal görünüm ortaya çıkar. İşlem sonrasında uzmanınızın tavsiye edeceği güneş koruyucu kremlerin, ürünlerin düzenli kullanılması gerekir.

PLEXR KAÇ SEANS UYGULANMALIDIR?

Lokal anestetik kremlerle uyuşturularak yapılır ve hastada kısa dönemde iyileşme, görülür. Bireyin kırışıklıkların durumuna göre bu problemlerden tek seansla kurtulmak mümkün oluyor. Ancak gerekli görülen kimi durumlarda 2-3 seans iyileşme görülmesi mümkündür.

YAN ETKİSİ VAR MI, NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Tedavi sonrası minik kahverengi nokta şeklinde benekler olabilir, birkaç gün süren şişlik – ödem (1-5 gün) yaygındır, karıncalanma ve yanma hissi yaşanabilir, ancak bu yanma hissi 1-3 gün arasında düzelir. Kabuklanma olacaktır, bu bölgenin temiz ve kuru tutulması (hijyenik tutulması) önemlidir. Kabuklanma 2 hafta kadar sonra bitecektir. Bu kabuklar kesinlikle kaldırılmamalı kendi kendine düşmesi beklenmelidir. Nemlendirici herhangi bir ürün kullanılmamalıdır. Mineral makyaj uygulanabilir. Cilt iyileşene kadar işlem bölgesini çok soğuk ve çok sıcağa maruz bırakmamak gerekmektedir. Alkol bazlı temizleyicilerden uzak durulmalı ,işlem bölgesi saf sabunla (ph nötr) yıkanmalıdır. İşlemden sonra likid fondotenli güneş koruyucu kullanılmak gerekir.

Not :Ameliyatsız göz kapağı estetiği; özellikle ameliyat olmak istemeyen, anesteziden korkan, göz kapağında sarkıklığı yeni başlamış olan ya da uzun yıllardır varolupta az önceki nedenlerden dolayı çekinceleri olan kişiler için estetik ve kozmetik açıdan iyi sonuçlar veren yeni nesil dermokozmetik uygulamalardandır.

TEDAVİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Aslında tedavi herkes için uygundur, fakat işlem yapılacak bölgede aktif yara veya enfeksiyonu olanlar ile gebelerde kullanılmaz.