Beauty

Lazer Epilasyon Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

blank

LAZER EPİLASYON NEDİR?

Çok uzun yıllardır kadınlar ve erkekler için estetik açıdan rahatsız edici olan vücuttaki kıllardan kurtulmak önemli bir sorun haline gelmiştir. Geçmişten bu zamana kadar kullanılan yöntemler
(cımbız, ağda, tıraş etmek, kimyasal tüy dökücüler) geçici çözüm sunmuştur. Bunlarla birlikte 90 lı yıllarda teknolojinin gelişmesiyle lazer epilasyon cihazı sayesinde olumlu sonuçlar elde edilmiş ve
hala günümüzde ilk sırada tercih edilen yöntemdir. Lazer epilasyonda prensip, kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından emilerek ısıya dönüşmesini
sağlamak, daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir. Bu sayede anajen evrede olan tüylerin köklerinin lazer ışığı aracılığı ile kontrollü şekilde tahribata uğratılarak
tüy üretimini sonlandırmayı amaçlamaktadır.

LAZER EPİLASYON İÇİN NEDEN TEK SEANS YETERLİ OLMAZ?

Lazer epilasyon uygulamasının birden çok seanstan oluşmasının sebebi; vücut kıllarının anajen, katajen ve telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinin olmasından kaynaklanır.
Her kıl bu evrelerden birbirinden bağımsız olarak farklı zamanlarda geçer, bu nedenle tüm köklerin faaliyetini durdurmak tek seansta mümkün olmamaktadır, sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkiler.

LAZER EPİLASYON KAÇ SEANS UYGULANMALIDIR?

Seanslara düzenli gelmek tedavinin en kısa zamanda sonuç vermesi için oldukça önemlidir. Lazer epilasyona başladıktan sonra kökten kıla müdehale eden işlemlere (epilatör cihazı, cımbız, ağda, tüy dökücü)
son vermeniz, sürekli tıraş yapmamanız ve hormonal bozukluk yaşamamanız durumunda vücuttaki kılların büyük çoğunluğundan kurtulmak mümkündür, sonuçlar kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.
Bunun diğer nedenleri arasında, aşırı tüylenme sorunu olan kişileri örnek gösterebiliriz. Aşırı tüylenme; kalıtımsal, hormonal ve bazı kullanılan ilaçların yan etkisinden kaynaklanabilmektedir.

Genelleme yapacak olursak; vücuttaki kıllar arasında yüz en geç biten bölgeler arasındadır. Bununla birlikte kol bölgesi de diğer bölgelere nazaran daha geç sonuç veren bölgedir.
Onun dışında 6 seans, yüz ve kol dışındaki bölgeler için %70 ile %95 arasında sonuç vermektedir. İşlemden sonra 15 ile 18. gün arasında ihtiyaç duyulursa kontrol seansı yapılabilir. İlk senaslarda yaptırmanız
tavsiye edilir, böylelikle yapılan işlemin ne kadar etkili olduğu ve uygulama dozunun ne kadar doğru kullanıldığı uzman tarafından takip edilmiş olur.

KİMLER YAPTIRABİLİR?

Lazer epilasyon işlemi sadece estetik değil sağlık açısından da kurtulmak istenilen bir durumdur. Kıl kökü iltihaplanması, batıklar ve kıl dönmesi için de uygulanan sağlıklı, konforlu ve kalıcı bir yöntemdir.
Kadınlar, ilk regl döneminin hemen ardından, erkekler ise ergenlik döneminin tamamlanmasıyla lazer epilasyon yaptırmaya başlayabilirler.
Kadınlarda, menopoz dönemine girmiş olmak epilasyon için herhangi bir engel teşkil etmez.

HANGİ BÖLGEYE LAZER EPİLASYON YAPILABİLİR?

Göz çevresi hariç vücuttaki tüm lazer epilasyona uygun kıllara uygulama yapılabilmektedir. Bunu belirlemek için mutlaka bir uzmana danışmak gerekir. Lazer epilasyona uygun olmayan bölgelere işlem yapıldığı
taktirde ince ayva tüyleri aktifleşebilir ve kıllarda artış meydana gelebilir. Bu da hiç istemeyeceğiniz şekilde süreci uzatır.

İŞLEM ÖNCESİ UYUŞTURUCU KREM KULLANMAK GEREKİR Mİ?

Lazer epilasyon acı veren bir yöntem olmamasına rağmen, hissedilen durum acıya benzetilir. Herkesin acı eşiği farklıdır. Genellikle herhangi bir destek olmadan uygulama yapılmaktadır. Bu nedenle kişi öncelikle
işlemden ne kadar etkileneceğini deneyimlemelidir. Acı eşiği düşük olan kişi gerek görürse anestezik etkili uyuşturucu krem kullanabilir. uygulanacak bölgeye, işlemden 15-20 dakika önce sürmek
yeterlidir.

HANGİ CİHAZLA İŞLEM YAPILMALIDIR?

Ten rengi ve kıl yapısına göre etkin olan birkaç cihaz vardır. Bunlar arasında Alexandrite, Diode buz lazer ve ND Yag sayılabilir. IPL sistemine dayalı cihazlar ise, kalıcı çözüm sunmamaktadır.

İŞLEM NE KADAR SÜRER?

Uygulama yapılacak bölgeye, kullanılan cihaza ve bölgedeki kıl yoğunluğuna göre işlem süresi değişmektedir. Ortalama yüz bölgesi 5 dakika, kol 20 dakika, bacak 30 dakika, tüm vücut ise 1-1,5 saat sürmektedir.

HANGİ DURUMLARDA YAPILMAZ?

18 yaşın altındaki kişilere yapılamaz. Yapılmasını gerektiren bir durum varsa ailesinin onayıyla yapılabilmektedir.
Hamilelik ve emzirme döneminde yapılmamalıdır. Emzirme döneminin 4. ayından sonra seanslara başlanabilir. Seanstan 2 saat sonra emzirilebilir.
Cilt incelten ilaçları kullananlar, kalp pili olanlar, kanser tedavisi görenler lazer epilasyon için uygun değildir. Vücudunda sedef ve egzama gibi cilt hastalığı olan ve açık yara olan bölgelere uygulama
yapılmamalıdır. Dövmesi olan kişiler için, dövmenin üstü 2cm geçecek şekilde kapatılıp işlem yapılabilir. Dövme üstüne işlem yapılmamalıdır.
Çok hassas cilt yapısına sahip kişilerde küçük bir bölgede deneme yapılır ve buna göre işleme devam edilip edilmeyeceğine karar verilir.

LAZER EPİLASYON KANSERE YOL AÇAR MI?

Lazer epilasyon uygulamasının kansere sebep olduğu konusunda herhangi bir tıbbi bulgu bulunmamaktadır. Lazer ışığı sadece kıl köküne ulaşacak ve tahrip edecek güçtedir. Daha derine ulaşması, organlara zarar
vermesi olasılık dahilinde değildir.

LAZER EPİLASYON KISIRLIK YAPAR MI?

İşlemle ilgili merak edilen en büyük yanlışlardan biri genital bölgeye yapılan lazer epilasyonun yumurtalıklara zarar verebilir mi konusudur. Lazer ışıkları iç organlara ilerleyebilecek yapıda olmadığından
dolayı, rahim ve yumurtalıkların işlemden zarar görmesi mümkün değildir.

İŞLEM ÖNCESİ VE SONRASI NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Herhangi bir sağlık probleminiz var ise ve sürekli yada kısa süreli kullandığınız ilaçları uzmanla mutlaka paylaşınız, bu sayede sizi doğru şekilde yönlendirecektir.
Güneşlendiyseniz yada solaryuma girdiyseniz uzmanınıza belirtiniz. Çünkü her cihaz ile bronz tene işlem yapılmamaktadır.
Seansların, regl döneminden 3 gün ve regl bitiminden 3 gün sonraki dönem içinde yapılması uygundur.
İlk seanslar, yüz için ayda 1, vücut bölgeleri için 45 gün iken; sonraki seanslar için kıl çıkış hızına bağlı olarak kişiden kişiye değişmektedir. (Uzmanınızdan bu konuda destek alabilirsiniz)
Seans sonrasında uygulama yapılan bölgeler için, 24 saat sıcak su temasından kaçınılmalıdır, 4-5 saat sonra ılık su ile duş alınabilir.
Lazer epilasyon yüksek ısı enerjisi ile kıl köküne müdehale eden bir yöntem olduğundan dolayı, ciltte kızarma, kabarma ve cilt yüzeyindeki tepkimeler beklenen normal sonuçlardır. Kısa sürede geçmesi beklenir.
İşlem sonrası, ciltte kuruma oluşmaması için krem kullanmanız önerilir, özellikle hassas ciltlerde ve yüz bölgesinde kullanılması gereklidir. Ayrıca yüz bölgesi için güneş kremi kullanılmadılır.
Ciltte kaşıntı, pullanma ve döküntü oluşmaması için nemlendirici kullanmak ihmal edilmemelidir.Lazer cildi kurutan bir uygulamadır. Yoğun nemlendiricilerle cildi bol
bol nemlendirmek bu nedenle çok önemlidir.
Uygulama sonrası 1 hafta kese, peeling gibi işlemler yapılmamalıdır.Uygulamadan 1 hafta sonra kese ve peelingi 3-4 gün aralıklarla yapmanız, kökte kalan kılların daha çabuk dökülmesini sağlayacaktır.
Sonraki seansa başlamadan 4-5 gün önce kese ve peelling işlemine son vermeniz gerekir.
Tedavi süresince kökten alma(ağda, epilatör, ip ve cımbız gibi uygulamalar) yapılmamalı, tüy dökücü krem kullanılmamalıdır.
Tedavi süreci bitene kadar bronzlaşma olmamalıdır. Bronzlaşma gerçekleşmişse 1-2 ay kese ve peeling ile cilt rengi açıldıktan sonra, lazer epilasyona devam edilmelidir.
Seanslardan önce, kullanılan cihaza göre kısaltma işlemi yapılmalıdır. Uzmanınızdan destek alabilirsiniz.
Seanslar arasında, uzun süre geçmesi durumunda sürekli jiletleme işlemi yapmak doğru değildir. Rahatsızlık duymanız durumunda kısaltıcı cihazlar kullanılabilir.
Randevularınıza düzenli gitmeniz, lazer epilasyondan maksimum sonunu almanızda en önemli etkenlerden biridir.

LAZER EPİLASYON SONRASI VÜCUTTAKİ KILLARDAN TAMAMEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Lazer epilasyon yapıldıktan sonra %100 sonuç elde edilmemetedir. Ancak, ilk seans itibariyle kıllarda gözle görülür şekilde azalma ve incelme gerçekleşmektedir ve %95 e kadar sonuç alan kişiler de olmaktadır.
Kalan tüyler için, yılda bir ya da iki kez koruma seansı almakta fayda vardır. Yaza ve kışa girerken birer seans alınması önerilir.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir