Uncategorized

Lazer Epilasyonun Tarihçesi

blank

Lazer epilasyon, kıl folikülünü tahrip eden lazer ışığının atımları yoluyla yapılan epilasyon işlemidir. 1990’ların ortalarında piyasaya çıkmadan yaklaşık yirmi yıl önce deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Lazer epilasyonunu açıklayan ilk yayınlanmış makalelerden biri 1998 yılında Massachusetts General Hospital’daki bir grup doktor tarafından yazılmıştır. Lazer epilasyon yaygın olarak kliniklerde ve hatta evde kendi kendine tedavi için tasarlanmıştır. Dermatoloji literatüründe lazer epilasyon yöntemleri, güvenliği ve etkinliği ile ilgili birçok makale yayınlanmıştır.

Lazer Epilasyon Tarihçesi

Eski çağlardan beri, erkekler ve kadınlar istenmeyen vücut tüylerinden kurtulma yönünde güçlü bir istek duydular. Eski Mısırlılar kıllarını vücutlarından çıkarmak için deniz kabuklarından yapılmış cımbızlar. Eski zamanlarda, tüysüzlük, yüksek sosyal konum ve zenginlik anlamına geliyordu. Günümüzün en popüler epilasyon seçenekleri arasında, ağda, iple alma, tıraş ve elektroliz epilasyon ve kılları kalıcı olarak azaltabilen lazer epilasyon yer almaktadır.

Theodore H. Maiman

İlk lazer, 7 Temmuz 1960’da Theodore H. Maiman tarafından icat edildi. Bu teknoloji geliştirildikten sonra, ilerlemek uzun sürmedi. Ruby lazerine dayanan epilasyon cihazları geliştirilmeye başlandı.

1960’larda, kılın yok edilmesi ve ve diğer tıbbi amaçlar için cildin yüzeyinde lazer kullanımı ilk kez araştırıldı. Argon lazerleri ilk epilasyon yöntemi olarak test edildi. Dr. Leon Goldman gibi araştırmacılar ve doktorlar, lazer epilasyon uygulamalarının, özellikle de tüylerin yok edilmesinde ve medikal uygulamalarda kullanılmasına öncülük etmişlerdir.

1960’lardan 1990’lara kadar, uzmanlar bugün kullanılan teknolojiyi geliştirmek için kapsamlı araştırmalar yaptılar. Enerji dalga boyları, darbe süreleri ve yoğunluk seviyeleri dikkatlice araştırılmış ve rafine edilmiştir. Yan etkiler minimize edildi ve etkinlikleri arttı.

Epilasyon hizmeti verenler, etkinlik ve güvenlik faktörleri dermatologlar ve araştırmacılar tarafından test edilmeden önce lazer ışığını geliştirmeye ve kullanmaya başladılar. İlk cihazlar verimsiz ve yavaştı. Kılların büyümesini en aza indirebiliyordu fakat aynı zamanda ciltte ciddi hasar ve yanıklara neden oluyordu. Aynı anda sadece birkaç kıl kökünü hedef alabiliyor ve epilasyon işlemini çok sıkıcı ve uzun bir süreç haline getirmekteydi.

İlk Alexandrite Lazer 1970’lerde geliştirilmiştir. Bu lazerler ilkinden daha güvenli olmasına rağmen, kıl folikülünü yok etmek için yeterli ısıyı sağlayamadı. Sonuç olarak kalıcı sonuçlar elde etmek yıllar sürebilirdi.

YAG lazer, 1964 yılında ortaya çıktı. FDA tarafından onay almadan piyasaya sürülen bu cihazlar tehlikeli olması nedeniyle çok geçmeden Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) müdahale etti.

Dr. Thomas B Fitzpatrick

1975’te Harvard Üniversitesinde dermatolog olan Dr. Thomas B Fitzpatrick, insan ten rengi için sınıflandırmalar yapan Fitzpatrick fototipleme ölçeğini oluşturdu. Lazer tedavisi için uygun adayları belirlemek için bugün halen kullanılmaktadır. Lazer epilasyonundan herkes yarar sağlayamaz, çünkü koyu ten rengi tonları, lazer ısısını emer ve cildin zarar görmesine neden olabilir.

R. Rox Anderson

R. Rox Anderson, MIT mezunu bir doktordu. Kıl köklerinin içindeki bazal kök hücrelere kısmen zarar verecek bir lazerle spesifik bir kromoforu seçici olarak hedeflemenin mümkün olduğunu keşfetti. Bu yöntemin başarılı olduğu kanıtlandı ve ilk olarak 1996’da uygulandı. 1997’de Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu epilasyon taktiğini onayladı. Bu teknoloji araştırılmaya devam ettikçe, lazer epilasyon daha etkili ve verimli hale geldi; Böylece, kılın uzun süre boyunca ortadan kaldırılmasında yaygın bir yöntem oldu.

Şu anda piyasada ;

* Ruby lazer
* Nd:YAG lazer
* Alexandrite Lazer
* Diod Lazer
* IPL (intense pulsed light) Lazer olmak üzere ler epilasyon sistemleri bulunmaktadır.

2008 yılında FDA ilk ev lazer epilasyon sistemi Tria Laser 4x’i onayladı. Tria lazer, profesyonel kliniklerde kullanılan aynı Diod Lazer teknolojisini kullanarak tüketicilerin kendi evlerinin konforunda kalıcı olarak kıllardan kırtılmasını sağladı.

O zamandan beri piyasaya çıkan evde kullanılan lazer epilasyon makinelerinin çoğu, kalıcı epilasyon için FDA tarafından onaylanmıştır. Piyasadaki evde kullanılan lazer epilasyon sistemlerinin çoğunluğu IPL Lazer sistemine dayanırken, Tria Diod Lazer teknolojisini kullanan tek cihazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir