Cilt Bakımı Nedir?

blankÇoğumuz cildimizdeki sorun ne olursa olsun, yaşımız kaç olursa olsun, sağlıklı cildin anahtarını bulmak için alternatif yöntemler deneriz. Güzelliğe duyulan ilgi ve cilt bakımına duyulan ihtiyaç günümüze özgü değil, yüzyıllar öncesine dayanır. Tarihte cilde bakım yapmak için uygulanan yöntemler, milattan önce 3000 yıllarına ulaşır, profesyonel cilt bakımı ise 1900 lü yıllarda güzellik salonlarında yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde, her ne kadar günlük olarak evde kullandığımız ürünler olsa da, UV ışınları, makyaj, sigara, alkol, stres, düzensiz uyku, serbest radikaller, hava kirliliği ve değişimleri, yanlış beslenme, az su tüketimi de cildimizi olumsuz yönde etkiler. Tüm bu olumsuzluklar, cildimizin olduğundan daha solgun, yorgun ve sağlıksız görünmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla estetik yanı bir tarafa, sağlık açısından profesyonel kişiler tarafından ve dermo kozmetik ürünler kullanılarak, cilt bakımı yaptırmak cildimizin canlılığını, parlaklığını ve elastikiyetini koruması için çok faydalı olacaktır.
Düzenli cilt bakımı yaptırmak, akne ve sivilce oluşumunun, gözeneklerin fazla açılmasının, cildinizin erken yaşlanmasının önüne geçerek, PH ve nem dengesinin kaybolmamasıyla birlikte birçok sorunun önüne geçecektir. Sağlıklı görünen bir cildin, motivasyonumuzun yükselmesinin, çevremizle olan ilişkilerimizin ve çalışma performasımızın artmasında ve iyi hissetmemizde çok önemli katkıları olacağı açıktır. Güzel bir cildin en önemli göstergesi temiz, pigment farklılığı olmaması, (renk eşitsizliği olmaması), gözeneklerinin kapalı ve pürüzsüz olmasıdır. Bu nedenle medikal cilt bakımında kullanılacak ürün seçimi çok önemlidir. Bakıma başlamadan önce, cilt analizi yapılmalı ve cildin ihtiyaçları belirlenmelidir. Cilt tipine uygun cilt bakım ürünleri kullanılarak sırasıyla, cildin doğal su ve sebum oranı dengelenir. Böylece ciltte sivilce, kuruluk, yağlanma ve kırışmanın önüne geçilerek; gözeneklerin açılması sağlanır. Ciltten ölü hücrelerin, makyaj artıkları, kir ve yağın uzaklaştırılması ile; canlı taze cildin açığa çıkması sağlanır. Cildin hücre yenileme düzeni dengelenir. Yıpranmış olan cildin ihtiyaç duyduğu oksijen, vitamin ve nem açılmış olan gözenekler vasıtasıyla cilde depolanır. Cildin kan dolaşımı artırılarak canlı ve genç olması sağlanır. Cildin metabolizması dengelenir, cildin oksijenlenmesi artırılır. Lifting etkisi ile sıkılaşma sonucunda daha genç görüntü elde edilir. Ciltteki lekelerin renginin açılmasına yardımcı olarak; pürüzsüz, canlı, ve sağlıklı görünmesini mümkün kılmış olur.

Cilt Bakımına Ne Zaman Başmalamak Gerekir?

Her yaşın cilt bakımı farklıdır ama öncelikle küçük yaştan başlayarak cilt temizliğine özen gösterilmeli ki, ilerde doğacak problemlerin önüne geçilebilsin. Sağlıklı birey olmak adına, doğru beslenmenin yaşı olmadığı gibi, cilt bakımının da yaşı olmamalıdır. Cildimiz, bizim güzel ve sağlıklı görüntümüzü yansıtan bir vitrindir. Görünümü güzel yapan etkenler; cildimizin doku kalitesi, yağ ve nem dengesi, kollajeni ve ışıltısıdır. 3 adımda bakım sıralaması ile sağlıklı cilde ulaşmak mümkün: Temizle, nemlendir ve koru! Bu 3 adımı yaşınız kaç olursa olsun cildinize uygun ürünler seçerek uygulayabilirsiniz.
Bu nedenle 9-10 yaş itibariyle cilt temizliği öğretilmeli ve günlük hava şartlarına göre güneş koruyucu kullanımına başlanmalıdır. Ergenliğe kadar cilt bakımı alışkanlığı kazanmak önemlidir. Çünkü, çocuk cildindeki pürüzsüz olan ilk değişim, ergenlikle başlar. Bu dönemde hormonların fazla aktif olmasıyla ciltte yağlanma, akne ve siyah nokta gibi sorunlar görülebilir. Cildin bu yaşta değişen ihtiyaçlarını gözlemlediğiniz dönemde, br cilt uzmanından destek alarak, cildin ihtiyacına yönelik ürünlerle bakım yapma zamanı gelmiş demektir. Bu yaşlarda, cilt yenilenmesi çok hızlı olacağından, bakımların etkisi kısa zamanda sonuç vermektedir. 20li yaşlarda cilt yenilenmesi hala hızlı iken; fazla yağlanma, akne ve diğer değişimleri görmeye devam edebilirsiniz. Aynı zamanda cildin yağ ve nem dengesinde bozulmalar olabilir. Bu durumda cildiniz, dış faktörlerden daha fazla etkilenecektir. Cilt bakımında önemli olan, yaşımızın ihtiyaçlarına cevap vermektir. Doğru ürünler, profesyonel bir cihaz ve uzman kişi cildinizin kalitesini ileriye taşıyacak adımlardır.

Ne Kadar Aralıklar ile Yaptırılmalı?

Günlük bakımınızı ve cilt temizliğinizi düzenli yapmanız durumunda, ayda 1 yaptıracağınız medikal cilt bakımı ile cilt yaşlanmasını yavaşlatmanız mümkündür.

Düzenli Ciltİleriki Dönemler İçin Avantajları

Medikal cilt bakımı düzenli olarak uygulanırsa, yarattığı estetik görüntü kadar, cilt sağlığınıza da önemli katkılarda bulunur. Cilt lekeleri ve çizgiler zaman içinde giderilir ve yaşlanmaya karşı önlem alınmış olur. Cildiniz sıkılaşır ve dış etmenlere karşı daha güçlü bir hale gelir.

Cilt Bakımı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygulamanın ardından açılan gözenekler, birkaç saat yeterince kapanmazlar. Bu süre içinde güneş ışığının zararlı etkilerini yaşamamak adına güneş koruyucu kullanılmalıdır. Ayrıca toz, kir ve makyaj ürünlerine karşı cildin kendini koruma direnci düşüktür. Bu nedenle, en az 1-2 gün kozmetik ürünler cilde temas ettirilmemelidir ve cilt temizliğine özen gösterilmelidir.